Super League: Ντέρμπι με τα όλα του χωρίς νικητή το Ηρακλής …

Ο ΠΑΟΚ δύο φορές βρέθηκε πίσω στο σκορ στο «Καυτανζόγλειο» και κατάφερε να ισοφαρίσει, στο 90΄ θα μπορούσε να έχει «κλειδώσει» την νίκη με το χαμένο πέναλτι του Μπερμπάτοφ, ωστόσο στις καθυστερήσεις ο Μπαρτολίνι κράτησε όρθιο τον Ηρακλή χαρίζοντάς του τον βαθμό της ισοπαλίας (3-3).

Τα πρώτα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, με τον ΠΑΟΚ να γίνεται απειλητικός στο 12΄ με το σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή το οποίο δεν βρήκε τον επιθυμητό στόχο.

Στο 14΄ ο Γηραιός ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του σημαντική ευκαιρία στο ματς με την προβολή του Μακρή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στην συνέχεια οι παίκτες του Παπαδόπουλου πήραν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο στο 35΄ήρθε η απάντηση από πλευράς ΠΑΟΚ με την κεφαλιά του Πέλκα που έκανε το 1-1.

Στο 38΄ πάλι με τον ίδιο παίκτη η ομάδα του Τούντορ είχε την ευκαιρία να φέρει τούμπα το ματς, ωστόσο ο Περνίς δήλωσε «παρών» και στην απόκρουση της μπάλας ο Μακ έπιασε το σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Ηρακλή.

Στο 41΄ οι γηπεδούχοι είχαν καλή ευκαιρία για να προηγηθούν όταν η προβολή του Κυριακίδη μετά από σέντρα του Σαραμαντά πέρασε αρκετά άουτ, ενώ ο Όλσεν είχε κάνει ασταθή έξοδο.

Στο 43΄ ήρθε το 2-1 για τον Γηραιό με τον Βέλλιο να εκμεταλλεύεται το αδύναμο γύρισμα της μπάλας του Σαμπό προς τον Ρικάρντο Κόστα και να νικά τον Ολσεν στέλνοντας την ομάδα του με προβάδισμα στο σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξαν εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες μέχρι το 65΄ όπου ο Μπερμπάτοφ σκόραρε με κοντινή προβολή μετά από στραβοκλωτσιά του Κλάους και έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια.

Στο 77΄ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να φτάσει στο 3-2 με την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Τζαβέλλα, ενώ στο 80΄ ο Ροντρίγκες βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή μετά από ωραία κάθετη πάσα του Κάτσε όμως το πλασέ του απέκρουσε ο Περνίς.

Στο 90΄ ο Κάτσε κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Μπερμπάτοφ δεν κατάφερε να νικήσει τον Περνίς.

Δύο λεπτά αργότερα, από φάουλ που έγινε κάτω από τη μεσαία γραμμή και στραβοκλοτσιά του Τζαβέλλα, ο Μπαρτολίνι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν και σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Δικέφαλου του Βορρά διαμαρτυρήθηκαν στον Κουκουλάκη πως έπρεπε να έχει σφυρίξει φάουλ καθώς ο γκολκίπερ της ομάδας παρεμποδίστηκε από δύο αντιπάλους.

Εν τέλει το 3-3 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή σε μια αναμέτρηση που θύμισε τα μεγάλα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης των παλαιότερων ετών.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής: Περνίς, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς (Ρομάνο 82'), Στάμου, Μπαρτολίνι, Μακρής, Ιντζόγλου (Περόνε 82'), Κυριακίδης, Βέλλιος, Μπουλούτ (Πουρτουλίδης 63'), Πασάς

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κόστα (Αθανασιάδης 62'), Σάμπο, Τζιόλης, Πέλκας (Κάτσε 73'), Λέοβατς, Ροντρίγκες, Μακ (Γκολάσα 84'), Μπερμπάτοφ