Eσπασε το αήττητο του ΟΣΦΠ η Μπάγερν, 3-0 μέσα στο Καραϊσκάκη

Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε έξι σερί εντός έδρας νίκες στο Champions League (ήταν αήττητος για 729 ημέρες), όμως η Μπάγερν Μονάχου έδειξε την κλάση της και χωρίς να φορτσάρει κυριάρχησε στο Καραϊσκάκη (3-0).

Οι Βαυαροί πήραν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά έχοντας την μπάλα στα πόδια τους, με τους Πειραιώτες να αμύνονται σωστά, αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον Νόιερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, καθώς ο Ιντέγε στο 26’ και ο Ρομπέρτο στο 35’ σταμάτησαν τις προσπάθειες του Λεβαντόφσκι (ο πρώτος έδιωξε κεφαλιά του Πολωνού, ενώ ο δεύτερος απέκρουσε με τα πόδια σουτ του επιθετικού των φιλοξενούμενων).

Στο ξεκίνημα του δεύτερου 45λεπτου δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με την Μπάγερν να πετυχαίνει τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο 52’, όταν η σέντρα του Μίλερ κατέληξε στα δίχτυα του Ρομπέρτο.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, όμως το κακό τελείωμα του Σαλίνο στο 54’ και η δύσκολη απόκρουση του Νόιερ σε σουτ του Ιντέγιε στο 56’ δεν κατάφεραν να φτιάξουν την ψυχολογία των Πειραιωτών.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας προσπάθησαν να "τελειώσουν" το ματς στο 67’, όμως ο Ρομπέρτο αρνήθηκε το γκολ στον Μίλερ. Το ρευστό 1-0 έδινε ορισμένες ελπίδες στους "ερυθρολεύκους", οι οποίες μειώθηκαν στο 83’, όταν ο Σαλίνο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Νόιερ από πλεονεκτική θέση.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ολυμπιακός ήταν ακίνδυνος παρά τον επιθετικό του προσανατολισμό, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Γκέτσε στο 89’, ενώ ο Μίλερ με πέναλτι του 91’ (ο Μαζουακού ανέτρεψε τον Κομάν) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Πλέον, ο Ολυμπιακός θα πρέπει να ψάξει ένα θετικό αποτέλεσμα στην Αγγλία απέναντι στην Αρσεναλ, η οποία ηττήθηκε 2-1 από την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Κροατία, αποτέλεσμα που περιπλέκει τον όμιλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Μασουακού, Ομάρ, Ντα Κόστα, Σιόβας, Καμπιάσο (60’ Φορτούνης), Κασάμι, Σαλίνο, Ντομίνγκες (60’ Ερνάνι), Πάρντο (81’ Σεμπά), Ιντέγε.

Μπάγερν Μονάχου (Γκουαρντιόλα): Νόιερ, Μπόατενγκ, Μπερνάτ, Λαμ, Αλάμπα, Τιάγκο, Ντάγκλας Κόστα, Αλόνσο (76’ Κίμιχ), Βιντάλ (78’ Γκέτσε), Λεβαντόφσκι (59’ Κομάν), Μίλερ.