Ολυμπιακός – Πλατανιάς 3-1

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Πλατανιά στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Super League, κάνοντας το 3Χ3 στο πρωτάθλημα. Σκόρερ του αγώνα ήταν οι Ντουρμάζ (11΄), Ντομίνγκες (52΄), Μαζουακού (59΄), ενώ για τους Χανιώτες, που δεν έχουν ακόμη βαθμό, μείωσε στο 71΄ ο Μπανανά.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο πρώτο μόλις λεπτό όταν ο Ντα Κόστα ανέτρεψε τον Γιακουμάκη. Ο Ρομπέρτο όμως σταμάτησε το σουτ του Ντίνα από τα έντεκα βήματα κι έτσι αποφεύχθηκε το αγχωτικό ξεκίνημα. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ντουρμάζ άνοιξε το σκορ και από τότε οι γηπεδούχοι δεν έπαψαν να είναι κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο.

Πλέον η ομάδα του Πειραιά ξεκινά την προετοιμασία της για την πρεμιέρα της στους ομίλους του Champions League, αφού το βράδυ της ερχόμενης Τετάρτης υποδέχεται στο Φάληρο την Μπάγερν Μονάχου.

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Μιλιβόγιεβιτς, Ντα Κόστα, Ντομίνγκες (65’ Φορτούνης), Ομάρ, Ντουρμάζ (63’ Ερνάνι), Σιόβας, Μασουάκου, Πάρντο (80’ Φουστέρ), Καμπιάσο, Ιντέγιε.

Πλατανιάς (Παράσχος) : Ολίμπα, Γιακουμάκης, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Στανισαβλιεβιτς, Γνιάτιτς, Μπανανά, Ντίνας (77’ Ράμος), Σελίν (58’ Ιτούα), Πάγκαλος, Μαχαμάτ (61’ Μενδρινός)