Με σούπερ Γκασόλ η Ισπανία απέκλεισε τη Γαλλία

Στον τελικό του Ευρωμπάσκετ προκρίθηκε η Ισπανία, μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι, με τον Γκασόλ να κάνει τα πάντα και να δίνει στην Ισπανία τη νίκη με 80-75. Πλέον οι «φούριας ρόχας» περιμένουν τον αντίπαλο τους που θα προκύψει από το ζευγάρι Λιθουανία και Σερβία, ενώ οι Γάλλοι θα αρκεστούν στον μικρό τελικό με τον ηττημένο του ίδιου ζευγαριού.

Οι Γκασόλ έκανε τεράστιο παιχνίδι αφού ολοκλήρωσε τον αγώνα με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ και οδήγησε την ομάδα του στον μεγάλο τελικό, αφήνοντας τους Γάλλους εκτός συνέχειας μπροστά στο απογοητευμένο κοινό τους.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, μέχρι και τα μισά της 3ης περιόδου, όταν η Γαλλία έφυγε στο +11, ενώ στα μέσα της 4ης περιόδου, η διαφορά παρέμενε στο +9.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Γκασόλ, ο οποίος έκανε στην κυριολεξία ότι ήθελε και έφερε τον αγώνα στο 62-61 υπέρ της Ισπανίας τρία λεπτά πριν το τέλος.

Ο Τόνι Πάρκερ βέβαια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο 14'' πριν το τέλος έφερε τον αγώνα στην ισοπαλία με 66-66, ενώ ο Γκασόλ δέχτηκε τάπα στην τελευταία επίθεση και αγώνας πήγε στην παράταση.

Εκεί ξανά Γκασόλ έδωσε προβάδισμα 78-75 στην Ισπανία, με τον Μπατούμ να κερδίζει τρεις βολές και να αστοχεί και στις τρεις, ενώ και πάλι ο Γκασόλ έβαλε το τελευταίο καλάθι και διαμόρφωσε το τελικό σκορ που έδωσε την πρόκριση στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 32-33, 48-56, 66-66 κ.α., 80-75

Ισπανία (Σκαριόλο): Γκασόλ 40 (11 ριμπ.), Φερνάντεθ 7, Ροντρίγκεθ 15, Ερνανγκόμεθ, Ρίμπας, Ρέγες 2, Κλαβέρ 2, Σαν Εμετέριο, Γιουλ 7, Αγκιλάρ, Μίροτιτς 7, Βίβες.

Γαλλία (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 14, Λοβέρν 11, Καουντί, Πάρκερ 10, Φουρνιέ 3, Πιετρούς, Ντε Κολό 14, Ντιαό 5, Ζελαμπάλ 10, Γκομπέρ 8 (13 ριμπ.), Τζαϊτέ.

Στην 6η θέση η Ιταλία

Μετά την Ελλάδα και η Ιταλία εξασφάλισε την παρουσία της στο Προολυμπιακό Τουρνουά που θα κρίνει το τελευταίο εισιτήριο από την ευρωπαϊκή ήπειρο για τους Ολυμπιακό Τουρνουά μπάσκετ στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Παρά την απογοήτευσή τους για τον αποκλεισμό τους από τη Λιθουανία, στον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ, οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι επικράτησαν με 85-70 της Τσεχίας και καθώς η Ελλάδα είχε καλύτερο ρεκόρ νικών ηττών, οι Ιταλοί είναι 6οι.

Η Τσεχία θα αντιμετωπίσει τη Λετονία αύριο (18/9, 19:30) με το νικητή να είναι 7ος και... στο Προολυμπιακό και τον ηττημένο 8η και χωρίς δεύτερη ευκαιρία για το μεγαλύτερο αθλητικό γεγονός στον πλανήτη.

Ο Μπαρνιάνι με 21 πόντους (5/11 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος σε 25΄) ήταν ο πρώτος σκόρερ της «σκουάντρα ατζούρα», ενώ οι Τζεντίλε και Γκαλινάρι πέτυχαν από 15 πόντους. Από τους Τσέχους ξεχώρισε ο Βέσελι με 26 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Ένα ημίχρονο, το πρώτο άντεξε η Τσεχία. Μετά το 21-21 της 1ης περιόδου, οι Ιταλοί πήγαν στα αποδυτήρια με +5, αλλά στην 3η περίοδο επέβαλλαν το ρυθμό τους χάρη στα εξαιρετικά ποσοστά στα τρίποντα. Το +20, 54-74, στο 30ο λεπτό (17-32 το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο) αποδείχτηκε μη αναστρέψιμο και η 4η περίοδος αποδείχτηκε τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-42, 54-74, 70-85

ΤΣΕΧΙΑ (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα 2, Άουντα, Πούμπρλα 3, Χρούμπαν 5 (1), Σατοράνσκι 12 (2), Βελς 4, Ούσκα 5 (1), Μπάρτον 2, Γιέλινεκ, Σίρινα 3, Σιλμπ 8 (1), Βέσελι 26

ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε, Μπελινέλι 12 (2), Αραντόρι 7 (1), Τζεντίλε 15 (1), Γκαλινάρι 15 (1), Μπαρνιάνι 21 (3), Κουζίν 4, Μέλι 4, Τσιντσιαρίνι 5, Χάκετ 2, Πολονάρα