Europa League: Πανάξια στα play off ο Ατρόμητος

Για πρώτη φορά στην Ιστορία του ο Ατρόμητος πανηγύρισε απόψε ευρωπαϊκή πρόκριση.

Το νικηφόρο 3-1 στη Στοκχόλμη πριν από μία εβδομάδα αποδείχθηκε «σκορ πρόκρισης» για την ελληνική ομάδα, η οποία στη ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου του Europa League με την ΑΙΚ κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τους Σουηδούς, απόψε με 1-0, και αύριο το μεσημέρι θα βρεθεί στην κλήρωση των play off της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στην ελβετική Νιόν.

Η ρεβάνς του Γ΄ προκριματικού γύρου στο Περιστέρι διακόπηκε για περίπου 50 λεπτά. Στο 54ο λεπτό κι ενώ δεν υπήρχε σκορ (0-0), έπεσε το ηλεκτρικό ρεύμα στο γήπεδο (ανάλογη… πτώση σημειώθηκε και στο ξεκίνημα) με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να επιστρέψουν στ΄ αποδυτήρια.

Οι προσπάθειες που έγιναν από τους ανθρώπους της ελληνικής ομάδας έφεραν αποτέλεσμα, το φως επανήλθε και το παιχνίδι άρχισε και ολοκληρώθηκε κανονικά.

Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν λίγες, γεγονός που λειτούργησε υπέρ του Ατρόμητου. Οι Σουηδοί πίεσαν στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου μέρους, διάστημα στο οποίο έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 32΄ με τον Γιόνσον, ενώ σε άλλες δύο-τρεις περιπτώσεις οι Σουηδοί έφτασαν με καλές προϋποθέσεις απέναντι από την εστία του Γκορμπούνοφ.

Η ελληνική ομάδα διαχειρίστηκε όπως ακριβώς έπρεπε το παιχνίδι, επικεντρώθηκε από την αρχή στο να διαφυλάξει περισσότερο τα νώτα της κι από κει και πέρα προσπάθησε με αντεπιθέσεις να πετύχει κάποιο γκολ.

Τελικά τα κατάφερε στο 67΄ με τον Μαρσελίνιο, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από τον Γιόχανσον, πέρασε και τον τερματοφύλακα της ΑΙΚ και σε άδεια εστία πέτυχε το 1-0.