Χάντμπολ: Ακάθεκτος Διομήδης, βυθίζεται η ΑΕΚ

Σε εξαιρετική κατάσταση ο Διομήδης Άργους, σημείωσε τη δωδέκατη συνεχή νίκη σε πρωτάθλημα και Κύπελλο επικρατώντας 26-12 του Πανελληνίου στην Κυψέλη για τη 15η αγωνιστική και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της Α1 Ανδρών.

Βίοι αντίθετοι, η ΑΕΚ γνώρισε νέα ήττα χάνοντας στο κλειστό του Βύρωνα από τον Φοίβο Συκεών με 23-24 με γκολ του Μπαλαμού ένα λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κατακτά δύο πολύτιμους βαθμούς στη μάχη για την παραμονή.

Από την άλλη, η Ένωση του Γιάννη Αρβανίτη έχει βγει τελείως εκτός στόχων και, πλέον, διατρέχει σοβαρό κίνδυνο να συμμετάσχει στα πλέι άουτ αντί για τα πλέι οφ, εφόσον πέσει κάτω και από την έκτη θέση.

• ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ-ΧΑΝΘ 28-19

Η βαθμολογία (σε 15 αγώνες): Διομήδης Άργους 26, ΠΑΟΚ 23, Φίλιππος Βέροιας 23, ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ 18, ΑΣΕ Δούκα 16, ΑΕΚ 14, Αερωπός Έδεσσας 14, Ποσειδών Λουτρακίου 14, Πανελλήνιος 13, Φοίβος Συκεών 11, ΧΑΝΘ 8, Αρχέλαος Κατερίνης   0.

Στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, η ομάδα της Νέας Ιωνίας νίκησε στο σούπερ ντέρμπι τον ΠΑΟΚ με 29-27 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Στις υπόλοιπες δύο αναμετρήσεις ο Φιλώτας Φλώρινας ηττήθηκε εντός έδρας από τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών με 28-33, η Αναγέννηση Άρτας επιβλήθηκε του ΓΑΣ Καματερού με 27-11, ενώ ρεπό είχε ο Αμύντας Αμυνταίου.

Η βαθμολογία (σε 11 αγώνες): Νέα Ιωνία 21, ΠΑΟΚ 19, Αναγέννηση Άρτας 16, Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών 12, Αμύντας Αμυνταίου 6, Φιλώτας Φλώρινας 4, ΓΑΣ Καματερού 0.