Σούπερ Σεβίλη, γκολ και θέαμα στη νίκη της Θέλτα επί της Λεβάντε

Δύο γκολ του Γκαμεϊρό μέσα σε ένα δίλεπτο, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετά για τη Σεβίλη προκειμένου να επικρατήσει 2-1 της Μάλαγα στο «Σάντσεθ Πιχουάν», για την 20η αγωνιστική της Primera Division. Η ομάδα του Ουνάι Εμερι αγχώθηκε προς το τέλος, καθώς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και στο 82΄ αποβλήθηκε ο Ιμπόρα, αλλά κράτησε το «τρίποντο» και ανέβηκε -προσωρινά τουλάχιστον- στην πέμπτη θέση.

Βροχή από γκολ και συγκεκριμένα... 7 είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν οι φίλαθλοι της Θέλτα που βρέθηκαν στο Μπαϊλάδος, στη νίκη της ομάδας τους, με 4-3 επί της Λεβάντε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0 στο Βίγκο, με δύο γκολ του Γκουιντέτι (35΄ και 41΄) και ένα του Άσπας (57΄), αλλά η Λεβάντε απάντησε με δύο γκολ (από Ντέιβερσον στο 63’ και ο Λόπεθ στο 66’) και η αγωνία δεν είχε λάβει ακόμη τέλος.

Το γκολ του Ορεγιάνα στο 84΄ αποδείχτηκε «χρυσάφι» για τη Θέλτα, αφού στο 89΄ ο Χοσέ Λουίς Μοράλες βρήκε και πάλι δίχτυα για τους φιλοξενούμενους. Η Θέλτα διατήρησε ανέπαφη την εστία της στις καθυστερήσεις και έτσι διατηρήθηκε σε τροχιά Ευρώπης.