Σε ένα ημίχρονο «καθάρισε» η Ρεάλ και περιμένει… Παρί Σ.Ζ.

«Προπόνηση» ενόψει του μεγάλου αγώνα που ακολουθεί με την Παρί Σεν Ζερμέν στο «Μπερναμπέου», για την 4η αγωνιστική του Champions League (3/11), έκανε η Ρεάλ Μαδρίτης με την Λας Πάλμας.

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ να πετύχει 3 γκολ και να φτάσει στη νίκη με 3-1, στο δεύτερο χρονικά ματς της 10ης αγωνιστικής της Primera Division.

Οι «μερένγκες» απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής, αλλά η Μπαρτσελόνα που παίζει αργότερα στη Μαδρίτη με την Χετάφε έχει την ευκαιρία να «πιάσει» τη «μισητή» αντίπαλό της στο ρετιρέ.

Νίκη που την φέρνει στην 4η θέση της βαθμολογίας, μαζί με την Ατλέτικο Μαδρίτης, πήρε η Βιγιαρεάλ που επικράτησε 2-1 της Σεβίλης. Εύκολο απόγευμα για την Βαλένθια που κέρδισε 3-0 τη Λεβάντε.

Σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους ηγέτες της στην επίθεση Σουάρες και Νέιμαρ, απόντος βεβαίως του Λιονέλ Μέσι, η Μπαρτσελόνα πέρασε με 2-0 από την έδρα της Χετάφε και έφτασε στην κορυφή τη Ρεάλ Μαδρίτης, που νωρίτερα σήμερα είχε νικήσει με 3-1 τη Λας Πάλμας.

Η Βιγιαρεάλ έφτασε στην τρίτη την Ατλέτικο Μαδρίτης, μετά τη νίκη της στο «Μαδριγάλ» επί της Σεβίλης με 2-1 στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στην Primera Division. Βαθμολογική άνοδος και για τη Βαλένθια, που επικράτησε άνετα με 3-0 της ουραγού Λεβάντε στο «Μεστάγια» και φτάνοντας στους 15 βαθμούς ανέβηκε στην έκτη θέση.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 10ης αγωνιστικής στην Primera Division:

Λα Κορούνια-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1