Πολλαπλά κέρδη στη Μυτιλήνη

Τρεις βαθμούς και τρεις... παίκτες κέρδισε χθες ο Παναθηναϊκός στη Μυτιλήνη, όπου επικράτησε με 2-0 της Καλλονής στον τελευταίο αγώνα της 17ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ. Οι σκόρερ Καλτσάς και Μπουμάλ και ο πρωτοεμφανιζόμενος Μέστο έκαναν ακόμη πιο... κερδοφόρα τη νίκη του «τριφυλλιού».

Οι τρεις βαθμοί ήρθαν παρά το «πεταμένο» πρώτο ημίχρονο, κατά το οποίο οι «πράσινοι» ήταν σκιά του καλού τους εαυτού.

Στο δεύτερο το σκηνικό άλλαξε άμεσα, και με πρώτο δράστη τον Καλτσά ο Παναθηναϊκός άνοιξε τον δρόμο για τη νίκη στο 47΄. Ο 25χρονος μέσος υποδέχθηκε με υποδειγματικό τρόπο την μπάλα με το στήθος και με γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής νίκησε τον Χογκ, σημειώνοντας ένα εκπληκτικό γκολ, το οποίο έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του. Παράλληλα φαίνεται πως... έδεσε και τα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα, αφού στο 53΄ ο Αμπέντ παραλίγο να πετύχει ένα ασυνήθιστο τέρμα, όταν με σέντρα-σουτ αιφνιδίασε τον Χογκ που από τύχη έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Είναι ο χαρακτηριστικό πως ο Παναθηναϊκός στα πρώτα 45 λεπτά δεν είχε δημιουργήσει υποψία καλής ευκαιρίας, ενώ είχε απειληθεί στις καθυστερήσεις, όταν ο Μάρκοβιτς έπιασε την κεφαλιά αμαρκάριστος μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Καλλονή κατάφερε να αντιδράσει και για ένα δεκάλεπτο πλησίασε με αξιώσεις την περιοχή του Στιλ. Το σουτ του Καλτσά (συνονόματος με τον παίκτη του ΠΑΟ) στο 72΄ πέρασε άουτ, στο 74΄ ο Μανούσος σούταρε πάνω στον Κουτρουμπή και στο 79΄ ο Μπαργκάν δεν ολοκλήρωσε καλά την προσπάθειά του. Από το 80΄ και μετά η ομάδα της Λέσβου αμέλησε ακόμη περισσότερο τα αμυντικά της καθήκοντα, και το πλήρωσε. Οχι στο 81΄, όταν ο Χογκ σταμάτησε εντυπωσιακά τον Μπεργκ, ούτε στο 88΄, όταν ουδείς κατάλαβε πως ο Ατζαγκούν σε κενό τέρμα κατάφερε να στείλει την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά. Το πλήρωσε στο 90΄ με το πρώτο γκολ του Μπουμάλ με την πράσινη φανέλα. Ο Καμερουνέζος είχε ενεργό ρόλο στο επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού και θα... έκλεβε τις εντυπώσεις αν δεν υπήρχε ο Μέστο, ο οποίος στην πρώτη του εμφάνιση και ύστερα από μήνες απραξίας έδειξε δείγμα της αξίας του.

«Στο πρώτο μέρος δεν ήμασταν πολύ λαμπεροί, αλλά με τον δυνατό αέρα δεν μπορείς πάντα να είσαι καλός επιθετικά. Στο δεύτερο κάναμε καλό παιχνίδι και αξίζαμε τη νίκη. Οι Μέστο και Μπουμάλ έπαιξαν καλά, όπως και η υπόλοιπη ομάδα. Παίζουμε ωραίο ποδόσφαιρο και πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε», σχολίασε ο προπονητής του ΠΑΟ Αντρέα Στραματσόνι.

Σήμερα ο Παναθηναϊκός περιμένει και οικονομικά κέρδη από την ολοκλήρωση της μεταγραφής του Νίκου Καρέλη στη βελγική Γκενκ. Θα εισρεύσουν στα ταμεία της ΠΑΕ 2,5 εκατ. ευρώ, τα οποία ενδέχεται να φθάσουν τα 3 εκατ. με τα μπόνους συμμετοχής του Κρητικού επιθετικού.

ΚΑΛΛΟΝΗ: Χογκ, Σπυρόπουλος, Βαλιός, Αναστασιάδης, Τσαμπούρης, Καλτσάς, Γουερέ, Μάρκοβιτς (69΄ Μπαργκάν), Ελακόπουλος, Γεωργίου, Μανούσος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Τελάντερ, Κουτρουμπής, Πράνιτς, Εσιέν (73΄ Λαγός), Ζέκα, Αμπέντ (68΄ Ατζαγκούν), Μπουμάλ, Καλτσάς, Πέτριτς (58΄ Μπεργκ).

• Το Διαιτητικό Δικαστήριο θα συζητήσει σήμερα την προσφυγή του Παναθηναϊκού κατά της ποινής που του επιβλήθηκε για το μη διεξαχθέν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

• Από εργομετρικές εξετάσεις πέρασε χθες ο 20χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Γιούρι Μαμούτε και σήμερα αναμένεται να ανακοινωθεί ο δανεισμός του από την Γκρέμιο.

• Λεπτομέρειες απομένουν για να ολοκληρωθεί η μεταγραφή του 23χρονου κεντρικού αμυντικού της Σασουόλο, Λούκα Αντέι, όπως αναφέρει το ιταλικό Calciomercato.