Περού – Παραγουάη 2-0

Περού - Παραγουάη 2-0

Από τα πρώτα λεπτά η Παραγουάη ήταν ολοφάνερο πως δεν είχε και πολύ όρεξη για ποδόσφαιρο. Αργές αντιδράσεις από τους παίκτες της  σε όλες τις γραμμές και χαρακτηριστικό είναι πως είχαν μόνο ένα σουτ στο πρώτο ημίχρονο, αυτό του Όσκαρ Ρομέρο στο 24', με τον Πέδρο Γκαλέσε να αποκρούει.

Όχι πως το Περού "μάγευε", αλλά είδαμε τουλάχιστον δυο-τρεις καλές ντρίμπλες στο πρώτο 45άλεπτο από τους Περουβιανούς. Από ευκαιρίες είχαν το σουτ του Ρέινα που απέκρουσε σε κόρνερ ο Βιγιάρ (7') και το φάουλ του Χουάν Μανουέλ Βάργκας που πέρασε άουτ (13'), ενώ στο 43' ο Ρέινα βγήκε μόνος από βαθιά μπαλιά, αλλά τον σταμάτησε ο διαιτητής λόγω λανθασμένης υπόδειξης οφ-σάιντ από τον βοηθό του.

Και στο δεύτερο ημίχρονο το Περού μπήκε πιο ορεξάτο και μάλιστα επιβραβεύτηκε άμεσα, καθώς στο 48' ο άσος της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, Αντρέ Καρίγιο, άνοιξε το σκορ με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από κόρνερ του Κουέβα.

Όπως στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο η Παραγουάη απείλησε για πρώτη φορά με μακρινό σουτ του Όσκαρ Ρομέρο, με φάουλ αυτήν την φορά στο 66' και τον Γκαλέσε να μπλοκάρει.

Σπουδαία φάση ένα λεπτό αργότερα με τον Όσκαρ Ρομέρο να κάνει την προσπάθεια από δεξιά και την παράλληλη μπαλιά, με τον Έντγκαρ Μπενίτες πέφτοντας να καταφέρνει να κάνει κάτι σαν πλασέ και την μπάλα να χτυπά στην ρίζα του δεξιού δοκαριού του Περού.

Οι Περουβιανοί τελικά πέτυχαν και δεύτερο γκολ, με τον Πάολο Γκερέρο να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 89' με κοντινό πλασέ, έπειτα από προσπάθεια του Αντρέ Καρίγιο και ασίστ του Χοέλ Σάντσες.