«Πάγωσε» ο ΠΑΟΚ στην Ξάνθη

Τη στιγμή που στον ΠΑΟΚ ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα, στην οποία θα είχε τεράστια συμβολή ο τερματοφύλακας Ολσεν, ήρθε ο Σολτάνι με κεφαλιά να διαμορφώσει το τελικό 1-1.

Στην εξ αναβολής αναμέτρηση για τη 16η αγωνιστική στα Πηγάδια, η Skoda Ξάνθη ήταν καλύτερη από τους Θεσσαλονικείς και δημιούργησε αρκετές εξαιρετικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Η προσπάθεια του Σολτάνι στο 18΄ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ολσεν, ενώ ο Σουηδός τερματοφύλακας σταμάτησε σε μοναδικό τετ α τετ τον επιθετικό των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Τούντορ σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο είχαν δύο αξιόλογες επιθέσεις. Στην πρώτη, στο 28΄ ο Μυστακίδης είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι, όμως τρία λεπτά αργότερα με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον «δικέφαλο του βορρά».

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δεύτερο δοκάρι με την κεφαλιά του Καπετάνου και στη συνέχεια δεν μπόρεσαν να απειλήσουν τον Ολσεν. Οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να «κλειδώσουν» το τρίποντο, όμως στο 57΄ ο Αθανασιάδης, προ κενής εστίας, ύστερα από την κεφαλιά-πάσα του Τζαβέλλα πέταξε την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

Ακολούθησε ένα μισάωρο στο οποίο οι παίκτες της Ξάνθης ήθελαν αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κάτι καλό, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ως πρώτο στόχο να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν. Ολα αυτά μέχρι τις καθυστερήσεις, όπου το γκολ του Σολτάνι με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία, πάντως, να «παγώσει» ξανά το γήπεδο της Ξάνθης, αλλά στο 95΄ το σουτ του Ροντρίγκες έφυγε λίγο άουτ.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Τσέναμο, Μπέρτος, Γουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (63΄ Ερέα), Νιέτο (58΄ Τριάδης), Ορφανίδης, Γούτας, Καπετάνος (72΄ Σκουρτάι), Λισγάρας.
ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου, Τζιόλης, Τζαβέλλας, Κοροβέσης, Τσίμιροτ, Χαρίσης, Πέλκας (58΄ Ροντρίγκες), Σάμπο (46΄ Βίτορ), Μυστακίδης (87΄ Ζάιρο), Αθανασιάδης.

Στη Λιβαδειά, για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα δυόμισι εβδομάδων, Λεβαδειακός και Ατρόμητος ετοιμάστηκαν για τη μεταξύ τους αναμέτρηση, αλλά τελικά δεν ακούστηκε το σφύριγμα της έναρξης, αφού η χιονόπτωση στην πόλη της Βοιωτίας είχε σκεπάσει το δημοτικό στάδιο. Ο διαιτητής Δελφάκης με τους βοηθούς του επιθεώρησαν τον αγωνιστικό χώρο και ανέβαλαν την αναμέτρηση, η οποία, όπως ανακοίνωσε η Σούπερ Λίγκα, δεν θα διεξαχθεί ούτε σήμερα, αλλά θα οριστεί εκ νέου από τη διοργανώτρια αρχή, καθώς ελήφθησαν υπόψη τόσο οι καιρικές συνθήκες όσο και η τεχνική έκθεση της εταιρείας συντήρησης του αγωνιστικού χώρου.