Μπάσκετ: Πρώτος ο Ολυμπιακός στο τουρνουά του Κάλιαρι

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε νικητής στο διεθνές τουρνουά της πόλης του Κάλιαρι ("Trofeo Citta Di Cagliari"), που διοργάνωσε η πρωταθλήτρια Ιταλίας Σάσαρι, καθώς παρά τις έξι απουσίες διεθνών παικτών νίκησε στον τελικό τη Λιμόζ με 60-50.

Ο πρωταθλητής Ελλάδας έπαιξε για άλλο ένα παιχνίδι απίστευτη άμυνα και νίκησε μια ομάδα σχεδόν πλήρη, την οποία θα αντιμετωπίσει και στους ομίλους της Ευρωλίγκας.

Τα δείγματα γραφής των "ερυθρόλευκων" ήταν εξαιρετικά και απόψε, αφού οι νέοι παίκτες και κυρίως εκείνοι που λογίζονται ως πρώτης γραμμής, δηλαδή οι Γιανγκ, Στρόμπερι αλλά και ο Τσαϊρέλης που δεν έπαιξε καθόλου πέρυσι, έδειξαν να έχουν αφομοιώσει τη φιλοσοφία του Γιάννη Σφαιρόπουλου

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν και πάλι σεμιναριακού επιπέδου, αφού μόνο έτσι μπορούσε η πειραϊκή ομάδα να αντισταθμίσει της απουσίες των Σπανούλη, Λοτζέσκι, Πρίντεζη, Μάντζαρη, που όπως και οι επίσης "νέοι" διεθνείς του Χάκετ και Μιλουτίνοφ θα ενσωματωθούν στην αποστολή αργότερα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 30-19 στη β΄ περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο στο 39-30, για να μειώσουν οι "λιμουζό" σε 49-45 στο 30΄ και σε 51-50 περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Στο σημείο εκείνο όμως οι Γάλλοι τράβηξαν... χειρόφρενο, αφού η άμυνα των "ερυθρόλευκων" τους κράτησε στο μηδέν για το υπόλοιπο, ενώ ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έκανε το 58-50 και "σφράγισε" τον αγώνα, με τον Γιανγκ να αναδεικνύεται σε MVP του τουρνουά.