Βόλεϊ: Ο Παμβοχαϊκός άφησε εκτός Λιγκ Καπ τον Παναθηναϊκό

Η ήττα - αποκλεισμός του Παναθηναϊκού από τη συνέχεια του Λιγκ Καπ ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στους αγώνες του Σαββάτου.

Ύστερα από αγώνα διαφήμιση του βόλεϊ  που διήρκεσε περίπου 2,5 ώρες, ο Παμβοχαϊκός νίκησε τους "πράσινους" 3-2 στη Βόχα και συνεχίζει στη β΄ φάση όπου περιμένει το νικητή της αναμέτρησης Ηρακλής-Λαμία (έχει αναβληθεί) για να παίξει την πρόκριση στο φάιναλ-4 της Σύρου.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, όμως οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το παιχνίδι και στο τέλος πανηγύρισαν εκείνοι.

Στο τάι μπρέικ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 12-9, αλλά ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 13-13. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός είχε έξι (!) χαμένες για να πάρει τον αγώνα, αλλά τις "πέταξε" μαζί με την πρόκριση.

Στην Πάτρα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στον όμιλο που διοργανώνει η Παναχαϊκή καθώς επιβλήθηκε με 3-1 του Φοίνικα Σύρου.

Η πειραϊκή ομάδα είχε εντυπωσιακή αντίδραση μετά το χαμένο πρώτο σετ, καθώς "καθήλωσε" με το παιχνίδι της το συγκρότημα των Κυκλάδων και με κορυφαίο τον Λετονό διαγώνιο Χέρμανς Έγκλεσκαλνς έφτασε στην ανατροπή και αύριο θα παίξει με την Παναχαϊκή για την πρώτη θέση και την πρόκριση.

Τέλος, όπως συνέβη πριν από ένα χρόνο έτσι και εφέτος ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε την Ορεστιάδα με 3-0 μέσα στην έδρα της και προκρίθηκε στη β΄ φάση, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του αυριανού αγώνα ΠΑΟΚ - Άρης σε νοκ άουτ παιχνίδι στη Θεσσαλονίκη.