Βόλεϊ: «Καθαρά διπλά» για ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό

Με εύκολες εκτός έδρας νίκες σε Λαμία και Αλεξανδρούπολη συνέχισαν την πορεία τους στην Α1 Ανδρών ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός, αντίστοιχα.

Ο «Δικέφαλος» επικράτησε σε 76 λεπτά με 3-0 στην πρωτεύουσα της Φθιώτιδας και σημείωσε την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα, αφήνοντας τους γηπεδούχους χωρίς νίκη, χωρίς βαθμό και με μέλλον αβέβαιο.

Ο Ολυμπιακός με ωραία εμφάνιση και με πρωταγωνιστές τους Τσουκ (14 πόντοι) και Σπίνου (14) νίκησε στην Αλεξανδρούπολη τον Εθνικό επίσης με 3-0, στο ντέρμπι που άνοιξε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής.

Το «θρίλερ» της ημέρας παίχθηκε στη Μίκρα, όπου η Κηφισιά βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τον γηπεδούχο Άρη αλλά με επική αντεπίθεση ανέτρεψε το σκορ και νίκησε 3-2, σημειώνοντας την τρίτη νίκη σε τέσσερις αγώνες.

«Κλειδί» του παιχνιδιού οι αλλαγές που έκανε ο Κώστας Αρσενιάδης στο τρίτο σετ, όταν πέρασε τους Ρουμελιωτάκη και Φραγκιαδάκη στη θέση των Χριστοφιδέλη, Παπαγγελόπουλου.

Με τον Βραζιλιάνο Ροντρίγκο σε εξαιρετική κατάσταση (15 πόντοι με 11/15 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 2 άσους), ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-0 σετ την Ορεστιάδα στο Βραχάτι.

Οι Πελοποννήσιοι πήραν τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά πρώτο τρίποντο, ενώ διατήρησαν το αήττητο στην Βόχα. Αντίθετα,οι Ακρίτες γνώρισαν τέταρτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια και είναι σε δύσκολη βαθμολογική θέση.

Πολύ καλή εμφάνιση, τέλος, πραγματοποίησε και η Παναχαϊκή στο κλειστό της Αγυάς και επιβλήθηκε με 3-1 του Ηρακλή, σημειώνοντας την πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη.